SÁMÁNOK
A sámán a legtöbb közösség központi alakja, olyan természetfeletti képességekkel rendelkező ember (nem ritkán mutáns), aki elődeitől átszármaztatott képességei révén kapcsolatot tud teremteni a közösség és a természet, vagy más síkok szellemei között. Magát különféle módon, tudatosan transzba tudja helyezni.
A sámán tevékenységének külsőségeit, rituális ruházatát, diszeit, felszerelését, tevékenységének mozgásformáit, eszközeit és helyét az adott közösség hagyományai határozzák meg.
De általánosságban elmondható, hogy arcukat bőr-, vagy vászontakaróval borítják. Fejükön speciális sámánsapkát viselnek, amiről körös-körül színes csíkok lógnak. Ezek a csíkok tele vannak aggatva fémlemezekkel, fémgombokkal, fog- és csontdarabokkal.
A sámánok egyik legfontosabb eszköze a sámándob, amely leginkább állati bőrből készül.
A sámán funkciói változatos megoszlást mutathatnak kultúránként. Általában igen sokfélék, egyes népeknél többfajta sámán is van, akik néha látszólag egymással összefüggésben nem álló funkciókat töltenek be (pl. lélekvezető, gyógyító, állatokkal kommunikáló, a vadászat sikerét és a jó időjárást biztosító szerep)
Általánosságban elmondható, hogy a sámán olyan ember (férfi vagy nő), aki képes beszélni szellemekkel, állatokkal, különféle túlvilági lényekkel, és segítségükkel belelát a jövőbe, betegségeket gyógyít, vagy csak egyszerűen irányítja a közösség mindennapjait.
Vannak azonban sámánok, akik nem feltétlenül az élet szolgálatába állították képességeiket, sokkal inkább a haláléba. Az ilyen sámánok kétes célokkal rendelkező szellemekkel kötnek paktumot, csontokat mozgatva halott szolgákat tartanak, vagy saját mutánsokat készítenek, és különféle sötét praktikákat űznek.